lut
1

Menu pod Wezuwiuszem

Wybitni archeolodzy odkryli, co jedli mieszkańcy starożytnych Pompejów oraz Herkulanum. Na ich talerze często trafiały gęsie i kurze jaja, pieczeń wieprzowa, mięczaki czy jeżowce.

Jak wiemy z historii, oba włoskie miasta zostały unicestwione przez wybuch Wezuwiusza 24 sierpnia 79 roku. Pompeje zniknęły pod masą popiołu, a Herkulanum pogrzebało błoto. A jednak dziś – dzięki postępowi technicznemu – wiemy, co królowało w menu starożytnych mieszkańców. Jak to wytłumaczyć?

Zespół znakomitych archeologów przeprowadził badania naukowe i przeanalizował zachowaną zawartość latryn i śmietnisk obu miast, a także zbiorników na odpady. Ich skamieniała zawartość przetrwała wieki. Jakie wnioski płyną z tej analizy? Ludzie mieszkający u stóp Wezuwiusza jadali mięczaki zbierane na okolicznych plażach (zwłaszcza małże). Zaopatrywali się także w zboże z Egiptu i daktyle z Afryki Północnej i Środkowego Wschodu. Często jedli ryby, pieczeń wieprzową, jaja kurze lub – jeśli byli zamożniejsi – gęsie. Ponadto w Herkulanum jadano koszatki, a także jeżowce morskie (w datowanej na IV w. p. n. e. książce kucharskiej Apicjusza można znaleźć sześć przepisów na dania z jeżowcami).

Okazuje się, że starożytni mieszkańcy Herkulanum i Pompei lubili dogadzać podniebieniu!

Źródło tekstu i grafiki: http://historia.newsweek.pl/co-jedli-mieszkancy-starozytnych-pompejow-i-herkulanum-,artykuly,355849,1.html

|