lut
6

Powrót Harper Lee

Harper Lee – wybitna amerykańska pisarka – po pięćdziesięciu pięciu latach powróci z kolejną książką. Go Set a Watchman (bo taki jest oryginalny tytuł) to pierwowzór kultowej powieści Zabić drozda. To wyjątkowe wydarzenie kulturalne.


Go Set a Watchman, druga powieść Harper Lee, która wkrótce ukaże się w księgarniach, tak naprawdę powstała w połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, przed słynnym Zabić drozda. W specjalnym oświadczeniu amerykańska pisarka napisała, że wydawca po przeczytaniu maszynopisu Go Set a Watchman zasugerował opisanie tej samej historii z innej perspektywy (główną bohaterką pierwowzoru jest dorosła Scout Finch, która wspomina swoje dzieciństwo). Tak powstała powieść Zabić drozda, dzięki której Harper Lee przeszła do historii literatury.

Akcja książki osadzona jest w małym amerykańskim miasteczku, gdzie dochodzi do brutalnego przestępstwa. Wydarzenia, które wstrząsają lokalną społecznością, obserwujemy oczami kilkuletniej narratorki. To właśnie mała bohaterka obserwuje, wyciąga wnioski, stawia odważne pytania. Powieść Zabić drozda uhonorowano prestiżowymi nagrodami, przetłumaczono na wiele języków (doczekała się dwóch przekładów na język polski – autorstwa Zofii Kierszys i Macieja Szymańskiego). Została również przeniesiona na ekran (obok kadr z filmu).

Premiera Go Set a Watchman jest przewidziana na lipiec 2015 roku. Nie wiadomo, kiedy ukaże się polskie wydanie powieści.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=929120

|