lut
7

O Kamieniu z Rosetty

Ostatnio w naszych księgarniach pojawiła się wyjątkowa publikacja poświęcona jednemu z najciekawszych wyzwań translatorskich i lingwistycznych. To Tajemnica hieroglifów. Champollion, Napoleon i odczytanie Kamienia z Rosetty Daniela Meyersona.

Odczytanie Kamienia z Rosetty należy do najlepszych dokonań intelektualnych wszech czasów. Dzięki temu stało się możliwe poznanie tajemnic starożytnej cywilizacji egipskiej. W swojej znakomitej książce Daniel Meyerson przedstawia okoliczności towarzyszące odkryciu Kamienia z Rosetty, a także próby tłumaczenia zapisanego na kamiennej płycie tekstu przez wybitnych lingwistów (Jeana Francoisa Chmpoliona). Tę pozycję przełożyła na język polski Magda Witkowska.

Warto przypomnieć, że niezwykłego znaleziska dokonano w 1799 w Egipcie, nieopodal miasta zwanego w starożytności Rosetta. Słynny kamień znaleźli przypadkowo francuscy saperzy podlegli Napoleonowi. Co ważne, na płycie znajdował się tekst zapisany w piśmie hieroglificznym, piśmie demotycznym oraz w alfabecie greckim. Wkrótce rozesłano po Europie reprodukcje dokumentu z kamienia, co pozwoliło na podjęcie translatorskiego wyzwania w oparciu o powszechnie znaną już wtedy grekę.

Warto sięgnąć po książkę Tajemnica hieroglifów. Champollion, Napoleon i odczytanie Kamienia z Rosetty Daniela Meyersona i poznać interesującą historię jednego z najciekawszych dokonań tłumaczeniowych w historii.

Źródło tekstu: http://www.proszynski.pl/Tajemnica_hieroglifowhttp://www.wsp.krakow.pl/whk/k_rosetta.html
Źródło grafiki: http://www.proszynski.pl/Tajemnica_hieroglifow

|