lut
9

Smaki Azji coraz popularniejsze

Jeszcze niedawno kuchnia azjatycka nie miała zbyt wielu wielbicieli na gruncie europejskim i amerykańskim. Tymczasem dziś uwielbiają ją miliony smakoszy. Skąd ta zmiana? Czy to chwilowa moda na wyjątkowe azjatyckie smaki?

Jak wynika z badań rynku gastronomicznego, od 1999 roku sprzedaż fast foodów z kuchni azjatyckiej wzrosła aż o 500%! Jak twierdzą wybitni specjaliści, to najszybszy i największy wzrost w tej kategorii w skali świata. Taką popularnością nie cieszy się nawet kuchnia bliskowschodnia czy latynoamerykańska, a także klasyczny kurczak czy włoska pizza! Jak to wytłumaczyć?

Popularność kuchni azjatyckiej ma związek ze wzrostem populacji i rozwojem ekonomicznym tego regionu. Można wręcz mówić o swoistym gospodarczym boomie na obszarze Chin, Tajlandii, Malezji czy Wietnamu. Rarytasy z Azji stały się również popularne dzięki obecności imigrantów – to właśnie dzięki nim ludzie mieszkający w innych częściach świata kosztują znakomitych potraw. Na tej zasadzie przysmaki azjatyckie podbiły USA. Dane pokazują, że coraz więcej amerykańskich miłośników dobrej kuchni interesuje się daniami z Azji.  Nie bez znaczenia jest fakt, że azjatycki fast food przygotowywany i sprzedawany jest w małych rodzinnych knajpkach, a nie wielkich sieciach restauracyjnych.

Co ciekawe, nawet konkurencja chętnie wykorzystuje produkty tej części świata i umieszcza chińskie, tajskie czy wietnamskie dania (lub przynajmniej inspirowane kuchnią tych obszarów) w menu. To świadczy o ogromnym sukcesie azjatyckiej kuchni.

Źródło tekstu i grafiki: http://stylzycia.newsweek.pl/azjatycka-kuchnia-w-natarciu-najpopularniejsze-jedzenie-na-swiecie,artykuly,356482,1.html

|