lut
18

Maszyna albo człowiek

Jak pokazują badania wybitnych naukowców z Uniwersytetu Oxford, w ciągu najbliższych dwudziestu lat roboty mogą zastąpić w pracy co trzeciego człowieka. Dotyczy to również sektora usług.

Jak wynika z przygotowanego na rynek brytyjski raportu, w ciągu dwóch dekad maszyny pozbawią pracy co trzeciego człowieka. Najbardziej zagrożeni są pracownicy słabo wykwalifikowani, wykonujący powtarzalne czynności. Nie dotyczy to tylko przemysłu, ale także sektora usług, administracji, transportu, budownictwa czy nawet górnictwa. 

Technika coraz częściej wypiera pracę człowieka. Przykładowo firmy zajmujące się obsługą infolinii korzystają czasem z automatów komunikujących się z klientami przy pomocy zaawansowanych syntezatorów mowy. Specjalne roboty mogą zostać umieszczone także w rozmaitych kopalniach, w których ze względu na trudne warunki (na przykład zbyt wysoką temperaturę) nie wolno pracować górnikom). Jedna z firm wyprodukowała komputer, który na podstawie wyników badań medycznych, będzie mógł stawiać diagnozy zamiast lekarza. Warto również wspomnieć o stale ulepszanych automatycznych translatorach (jednak na razie jakość tłumaczenia maszynowego często bywa niezadowalająca).  

W ramach ciekawostki można dodać, że w jednym z japońskich parków rozrywki zostanie otwarty Hen Na Hotel (co można przetłumaczyć jako: Dziwny Hotel). To rzeczywiście będzie wyjątkowe miejsce, bo obsługiwane przez roboty. Będą one przyjmować gości w recepcji, przenosić bagaże czy sprzątać. Taka wyjątkowa atrakcja na pewno przyciągnie wielu turystów. Pomysłodawcy chcą udowodnić, że „zatrudnienie” robotów nie tylko w przemyśle, ale i w usługach jest opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia.

Czy rzeczywiście roboty coraz częściej będą zastępować ludzi w pracy? Czas pokaże.

Źródło tekstu i grafiki: http://biznes.newsweek.pl/maszyny-kontra-ludzie-czlowiek-niepotrzebny-w-pracy-,artykuly,356913,1.html

|