lut
21

Międzynarodowa nagroda dla „Powstania Warszawskiego”

Niedawno pisaliśmy na blogu o nominacji polskiego filmu „Powstanie Warszawskie” do prestiżowej nagrody Golden Reel Award w kategorii „najlepsza reżyseria dźwięku”. Ten znakomity obraz zwyciężył w konkursie, pokonując amerykańskie produkcje.

Dotychczas nagroda Golden Reel Award przyznawana przez stowarzyszenie Motion Picture Sound Editions (zrzeszające wybitnych filmowych reżyserów dźwięku z całego świata), trafiała głównie do twórców amerykańskich. A jednak w 62. edycji konkursu zwyciężyli Polacy. „Powstanie Warszawskie” pokonało w finale amerykańskie filmy – „Whiplash”, „Interstellar” i „Birdman”.

Praca nad filmem trwała dwa lata. „Powstanie Warszawskie” zmontowano ze zdjęć wybranych z kronik nakręconych w powstańczej Warszawie w 1944 roku, łącząc w spójny ciąg archiwalne fragmenty. Główni bohaterowie to bracia-operatorzy dokumentujący przebieg powstania. Twórcy filmu musieli jednocześnie montować obraz i tworzyć dźwięk bez wcześniej ustalonego scenariusza. Każdą ze scen nagrywano w innych warunkach (w plenerach lub budynkach). Na potrzeby filmu napisano specjalne dialogi czytane przez aktorów. Część z nich jest fikcyjna, niektóre są jednak prawdziwe. Jak to wytłumaczyć? Wypowiedzi osób uwiecznionych w kronikach zostały odtworzone przez specjalistów od czytania z ruchu warg.

Golden Reel Award  to wyjątkowe wyróżnienie dla polskich twórców. Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,odtworzyli-dzwieki-powstania-warszawskiego-docenili-to-amerykanie,158276.html

|