lut
27

Elektryczne auta popularne w Norwegii

Jak wynika z badań, elektryczne auta cieszą się coraz większą popularnością w Norwegii. Obecnie modele z napędem elektrycznym stanowią blisko 20% samochodów sprzedanych w tym kraju od początku 2015 roku.

Według wybitnych specjalistów w żadnym innym kraju udział aut elektrycznych nie jest tak duży jak w Norwegii. Jak pokazują analizy ekonomiczne, w ubiegłym roku do tego kraju trafiło 31% nowych samochodów elektrycznych. W całej Europie udział takich aut w rynku wynosi zaledwie 0,5%, a w Norwegii aż 12,5%. Jak wytłumaczyć popularność aut ekologicznych? 

Norweska polityka w kwestii popularyzacji samochodów elektrycznych osiąga znakomite sukcesy. Auta elektryczne są praktycznie zwolnione z podatków, mają prawo do korzystania z pasów przeznaczonych dla transportu publicznego czy możliwość bezpłatnego postoju na publicznych parkingach. Kierowcy aut elektrycznych zwalniani są też z opłat za wjazd do płatnych stref w niektórych miastach.

Czy tak wygląda przyszłość motoryzacji? Warto wspomnieć, że inne kraje – takie jak Wielka Brytania czy Francja – czerpią inspirację z Norwegii. W tym miesiącu francuska minister do spraw ekologii Segolene Royal przedstawiła szereg dodatkowych korzyści płynących z używania samochodów z napędem elektrycznym (m.in. dopłatę 10 tys. Euro przy wymianie starych samochodów na modele elektryczne).

Czy jest szansa, aby również Polska inspirowała się działaniami Norwegów? Niewykluczone. Wzrastająca popularność samochodów elektrycznych może się wiązać ze zwiększonym zapotrzebowaniem na tłumaczenia z zakresu motoryzacji, a także techniki.

Źródło tekstu i grafiki: http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/co-trzeci-samochod-elektryczny-w-europie-sprzedawany-jest-do-norwegii,518680.html

|