mar
3

Wycofano egzaminy z polskiego w brytyjskich szkołach

Jak się okazuje, polscy uczniowie mieszkający w Wielkiej Brytanii nie będą mogli już przystępować do państwowego egzaminu A-level z języka polskiego. Jest to zaskakujące, tym bardziej, że zainteresowanie takimi egzaminami stale wzrasta.

Egzaminy A-level, do których uczniowie brytyjskich szkół podchodzą w wieku 16-18 lat odpowiadają poziomowi polskiej matury. Składają się z dwóch części – pierwszą zdaje się w pierwszej klasie szkoły średniej, a drugą (będącą niejako przepustką na studia) – w ostatniej. Do tej pory chętni mogli zdecydować się na język polski jako jeden z przedmiotów. Tymczasem ostatnio centrum egzaminacyjne AQA poinformowało, że rezygnuje z przeprowadzania egzaminu z języka polskiego. Jak wytłumaczyć tę decyzję? Wynika ona z oszczędności koniecznych przy reformie brytyjskiego szkolnictwa. Oprócz polskiego z egzaminów A-level znikną także inne języki, m.in. hebrajski, pendżabski czy bengalski.

Warto zaznaczyć, że popularność egzaminu z języka polskiego z roku na rok wzrasta. Jeszcze dziesięć lat temu przystępowało do niego zaledwie kilkudziesięciu polskich uczniów rocznie. Obecnie chętnych jest około tysiąca, a wzrost będzie się utrzymywał. Do egzaminu GCSE (wieńczącego naukę na poziomie odpowiadającym polskiemu gimnazjum) przystępuje około 5 tysięcy dzieci rocznie. Takie osoby często zamierzają później zdawać egzamin A-level.

Polska Macierz Szkolna, organizacja wspierająca polską edukację w Wielkiej Brytanii, zamierza rozpocząć akcje protestacyjne.

Źródło tekstu i grafiki: http://swiat.newsweek.pl/nie-bedzie-egzaminow-z-polskiego-w-brytyjskich-szkolach,artykuly,357740,1.html

|