mar
10

Pojawił się pierwszy poezjomat

W Czechach na praskim Placu Pokoju został uruchomiony pierwszy na świecie „poezjomat”. Ta wyjątkowa maszyna będzie odczytywać przechodniom wiersze wybitnych współczesnych czeskich poetów. Pomysłodawcą był właściciel pobliskiej kawiarni.

Według czeskich mediów uruchomiony w śródmieściu Pragi „poezjomat” (zwany też „szafą grającą z wierszami”) to pierwsza tego rodzaju maszyna na świecie. Ma formę wystającej z trawnika  zakrzywionej rury z wylotem zasłoniętym kratką. Inauguracji „poezjomatu” dokonali czeski minister kultury Daniel Herman i burmistrzyni dzielnicy Praga 2 Jana Czernochova. Nagrania wierszy (na przykład Vladimíra Holana, Ivana Martina Jirousa, Egona Bondego, Jáchyma Topola, Zbyňka Hejdy czy Jaroslava Seiferta) w artystycznym wykonaniu udostępniła rozgłośnia Vltava.

Pomysłodawca „poezjomatu” to właściciel pobliskiej kawiarni artystycznej „V Lese” Ondrzej Kobza. Finanse potrzebne na realizację tego literackiego projektu – 200 tys. koron (ok. 30 tys. złotych) zgromadzono poprzez publiczną zbiórkę. To nie pierwsza tego rodzaju znakomita inicjatywa Kobzy – na ulicach Pragi i innych czeskich miast umieścił on dostępne dla wszystkich pianina i stoliki do gry w szachy wraz z figurami. Warto zauważyć, że korzystanie z takiego „poezjomatu” może być ciekawą formą poznawania obcego języka  i kultury naszych sąsiadów (na przykład gdyby było połączone z tłumaczeniami prezentowanych utworów).

Być może podobne urządzenia staną również w innych miastach Europy. Na kwiecień planowane jest uruchomienie maszyny w ukraińskiej stolicy. Również instytucje Nowego Jorku są zainteresowane „poezjomatami”. Kto wie, może i w Polsce doczekamy się takich znakomitych krzewiących kulturę maszyn

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/w-pradze-stanal-pierwszy-poezjomat-na-swiecie/

|