mar
13

W metrze z poezją

W marcu ruszyła kolejna edycja wyjątkowego projektu „Wiersze w metrze”. Do 27 marca warszawiacy podróżujący metrem będą się mogli zapoznać z europejską poezją w doskonałych tłumaczeniach.

Organizatorem piątej edycji projektu literackiego „Wiersze w metrze” jest oddział Europejskiego Stowarzyszenia Narodowych Instytutów Kultury EUNIC w Warszawie. Pomysłodawcom zależy, aby kultura była elementem codziennego życia mieszkańców. Metro jest jednym z dobrych miejsc do spotkań z poezją. Pomysł umieszczania poezji w metrze narodził się 1986 roku w Londynie (Poems on the Underground). Podobne inicjatywy były prowadzone m.in. w Dublinie, Paryżu, Nowym Jorku, Barcelonie, Sztokholmie, Brukseli, Stuttgarcie i Moskwie.

Prezentowane w tym roku wiersze pochodzą z dwudziestu krajów Europy. Dzięki znakomitym tłumaczeniom poznamy m.in. utwory wybitnych autorów hiszpańskich, portugalskich, ukraińskich, tureckich, kazachskich, niemieckich, duńskich, maltańskich, szwedzkich czy czeskich. Nie zabraknie oczywiście również polskiej poezji.

Na stronie internetowej projektu „Wiersze w metrze” – czyli tutaj – można znaleźć prezentowane wiersze w oryginale i w przekładzie na język polski, a także informacje o autorach i tłumaczach.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.wierszewmetrze.eu

|