mar
16

Miasta, w których żyje się najlepiej

Według niedawnych badań, Wiedeń jest miastem, w którym żyje się najlepiej. Stolica Austrii wygrywa w tym rankingu już po raz szósty.  Polskie miasta znalazły się daleko na zaprezentowanej liście.

W tegorocznym zestawieniu – dokonanym przez firmę doradczą Mercer – Wiedeń (na zdj.) po raz kolejny zajął pierwsze miejsce jako miasto, w którym żyje się najlepiej. Czym można wytłumaczyć wieloletni sukces stolicy Austrii? Być może bogatym życiem kulturalnym, dobrą opieką medyczną, umiarkowanymi kosztami mieszkaniowymi, wieloma wspaniałymi zabytkami. Nic dziwnego, że Wiedeń od lat przyciąga wielu turystów.  

W rankingu dobrze wypadły też miasta niemieckie i szwajcarskie (m.in. Zurych, Monachium, Duesseldorf, Frankfurt). W pierwszej dziesiątce znalazła się też m.in. Kopenhaga (duńska stolica zajęła 9 pozycję), a także Auckland (Nowa Zelandia), Vancouver w Kanadzie i Sydney (Australia). Pod względem standardów i jakości życia najwyżej oceniono Pragę, Budapeszt i Lublanę.  Największą rozpiętość standardów odnotowano w Azji. Najlepsze do życia azjatyckie miasto to, jak się okazuje, Singapur.

W rankingu Mercer wskazał też miasta, które powoli stają się kolejnymi centrami biznesowymi. Na tej liście znalazły się m.in. Durban, Chonan (Korea Południowa), Taichung w Tajwanie, Hajderabad, Pune (Indie), Chongqing (Chiny), a także Wrocław.

Wybitni specjaliści z firmy Mercer sporządzają ranking dla przedsiębiorstw i organizacji, uwzględniając m.in. stabilizację polityczną, opiekę zdrowotną, oświatę, ofertę rekreacyjną czy transport. To zestawienie ma służyć m.in. jako pomoc w oszacowaniu wynagrodzeń finansowych dla międzynarodowego personelu.

Źródło tekstu i grafiki: http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/wieden-kolejny-raz-najlepszy-do-zycia-co-z-polskimi-miastami,521063.html

|