mar
21

Literatura niemiecka w Warszawie

Już dziś – 21 marca 2015 r. – rozpocznie się cykl wyjątkowych spotkań poświęconych literaturze niemieckiej. Podczas sobotnich wieczorów zaproszeni autorzy opowiedzą o tym, dlaczego sięgają po książki niemieckich pisarzy i jak można interpretować tę literaturę.

Projekt „Lesen /le:zən/ znaczy czytać” ma za zadanie przybliżyć polskiemu czytelnikowi niemiecką literaturę. Organizatorami spotkań są Instytut Goethego i Agnieszka Drotkiewicz, wybitna polska pisarka. Pierwsze z nich odbędzie się już dziś o 19:30 i poświęcone będzie zbiorowi opowiadań Herty Müller Niziny (przekład Katarzyna Leszczyńska), w którym niemiecka noblistka opisuje swoje dzieciństwo w rumuńskiej wiosce. Książkę przedstawi Angelika Kuźniak, autorka znakomitych reportaży, która w 2010 r. przeprowadziła wywiad z Hertą Müller.

W trakcie kolejnych wieczorów z literaturą niemiecką zostaną przybliżone następujące książki: Austerlitz W. G. Sebalda w tłumaczeniu Małgorzaty Łukasiewicz (11.04), Matka Courage i jej dzieci Bertolta Brechta w przekładzie Stanisława Jerzego Leca (25.04), Spłoszony koń Martina Walsera, w tłumaczeniu Janusza Sikorskiego (9.05), a także Czarodziejska Góra Thomasa Manna przełożona przez Władysława Tatarkiewicza (23.05).

Wszystkie spotkania odbędą się w warszawskim Barze Prasowym (Marszałkowska 10/16).

Źródło tekstu: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,32819,lesen*-znaczy-czytac.html
Źródło grafiki: http://warszawa-stolica.pl/lesen-znaczy-czytac/

|