mar
27

Warsztaty kulinarne dla dzieci

Już dziś – 27 marca 2015 r. – w Instytucie Cervantesa w Krakowie (ul. Kanonicza 12) w godz. 17.00-19.00 odbędą się wyjątkowe warsztaty kulinarne dla dzieci. Uczestnicy nauczą się przygotowywać czekoladowe pisanki z Meksyku.

Jajka z czekolady od dawna kojarzą się z okresem wielkanocnym. Warto przypomnieć, że kakao – jeden z głównych składników czekolady – zawdzięczamy Aztekom i Majom. Jak tłumaczą specjaliści, ziarna kakaowca były uprawiane przez ludy Mezoameryki już kilkaset lat przed naszą erą.

Znakomite warsztaty kulinarne w Instytucie Cervantesa w Krakowie poprowadzi Delia Arriaga Hurtado, meksykańska szefowa kuchni. Uczestnicy (w wieku 6-12 lat) nauczą się, jak przygotować jajka z czekolady (również te wypełnione jadalnymi nasionami). Dzieci zobaczą również, jak korzystając ze spożywczych farb roślinnych, można udekorować jajka właściwymi dla kultury Majów wzorami, symbolizującymi miłości i pomyślność.

Takie warsztaty to doskonała okazja, aby przybliżyć dzieciom elementy nieznanej kultury w bardzo ciekawy sposób. Koszt uczestnictwa w zajęciach to 50 złotych, a 40 złotych dla rodzeństwa. Ilość miejsc ograniczona.

Źródło tekstu i grafiki: http://cracovia.cervantes.es/FichasCultura/Ficha100210_61_29.htm

|