kwi
3

Warsztaty dla tłumaczy

W kwietniu Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich zaprasza na wyjątkowe warsztaty przygotowane z myślą o tłumaczach z języka niemieckiego (tłumaczenia konsekutywne i a vista) i węgierskiego (tłumaczenie orzeczeń i pism procesowych w sprawach cywilnych).

Warsztaty poświęcone tłumaczeniom konsekutywnym i a vista z języka niemieckiego zostały przygotowane z myślą o studentach kierunków tłumaczeniowych i filologicznych (filologia germańska), podyplomowych, a także tłumaczy pisemnych i ustnych (również kandydatów na tłumacza przysięgłego) oraz tłumaczy przysięgłych, którzy chcieliby poszerzyć swoje umiejętności. W ramach zajęć uczestnicy poznają podstawowe zasady i aspekty tłumaczenia konsekutywnego i a vista (zapamiętywanie, analiza, słowa klucze, radzenie sobie z nieznanymi terminami, posługiwanie się notatkami w tłumaczeniu, techniki tłumaczenia, sposoby radzenia sobie ze stresem, emisja głosu itp.). W programie również ćwiczenia praktyczne. Zajęcia poprowadzi Róża Zielnik-Kłodzińska – wybitny tłumacz ustny i pisemny języka niemieckiego i angielskiego, tłumacz przysięgły języka niemieckiego. Warsztaty odbędą się 11 kwietnia 2015 r. w godz. 10.00-17.30. Zgłoszenia można nadsyłać do 3 kwietnia 2015 r.

Organizatorzy warsztatów poświęconych tłumaczeniu orzeczeń i pism procesowych w sprawach cywilnych z języka węgierskiego zapraszają tłumaczy języka węgierskiego, kandydatów na tłumaczy przysięgłych oraz studentów kierunków filologicznych (filologia ugrofińska). Uczestnicy kursu zostaną zapoznani z rodzajami polskich i węgierskich orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i ich strukturą. Prowadząca Alexandra Dusza (znakomita hungarystka, tłumacz przysięgły języka węgierskiego) omówi także zmiany w strukturze sądownictwa i nazwach sądów, specyficzną terminologię prawną i techniki tłumaczenia oraz streści główne założenia nowego węgierskiego kodeksu cywilnego, który wszedł w życie 15 marca 2015 r. Zajęcia odbędą się 18 kwietnia 2015 r. w godz 10.00-17.15. Zgłoszenia można nadsyłać do 13 kwietnia 2015 r.  

W obu przypadkach zajęcia odbywają się w siedzibie Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich w Warszawie (ul. Puławska 138 A/2).

Źródło tekstu i grafiki: http://www.szkolenia.stp.org.pl/szkolenie/2015/144 oraz http://www.szkolenia.stp.org.pl/szkolenie/2015/148

|