kwi
19

Komputer wielkości ziarnka ryżu

Wybitni naukowcy z Uniwersytetu Michigan stworzyli komputer wielkości ziarnka ryżu. Prace zajęły dziesięć lat. Ta wyjątkowa maszyna jest w zasadzie gotowa do pracy i może się poszczycić wieloma możliwościami.

Michigan Micro Mote (w skrócie M3) to mikroskopijny (32 milimetry sześcienne) komputer skonstruowany przez znakomitych amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Michigan. Jego zapotrzebowanie na energię wynosi 500pW. Transmisja danych jest możliwa w odległości 2 milimetrów. Jak zauważają twórcy, by komputer mógł być uznany za kompletny, musi mieć możliwość pobierania, przetwarzania, przechowywania i przesyłania danych, a także decydowania o tym, jakie procesy wykonywać. M3 spełnia te kryteria. Może m.in. robić zdjęcia, odnotowywać temperaturę i ciśnienie. Panel słoneczny o powierzchni jednego milimetra kwadratowego pozwala technicznie zasilać cały układ komputerowy.

Czy to zapowiada przełom informatyczny? Warto zauważyć, że takie minikomputery mogą być wczepione do wszelkich przedmiotów, a nawet pod ludzką skórę. Obiecujące perspektywy czy kontrowersyjne działanie? Czas pokaże. Trwają prace nad zwiększeniem zasięgu czujników do dwudziestu metrów.

Taka komputerowa rewolucja może się wiązać ze zwiększonym zapotrzebowaniem na tłumaczenia informatyczne.

Źródło tekstu i grafiki: http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,17757434,Komputer_wielkosci_ziarenka_ryzu__Co_potrafi_.html

|