kwi
22

Czerwone wino na zdrowie

Wybitni naukowcy są zgodni – niewielka ilość czerwonego wina (dwie lampki dziennie dla panów i jedna dla pań) może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Jak wykazali amerykańscy badacze, picie wina może zapewniać długowieczność. Jak to wytłumaczyć? Obecny w skórce czerwonych winogron resweratrol przyspiesza produkcję białek, które chronią ludzkie ciało przed starzeniem się. A to nie jedyna korzyść, która płynie z picia czerwonego wina! Resweratrol znakomicie poprawia funkcjonowanie pamięci krótkotrwałej, a znajdujące się w czerwonym winie procyanidiny poprawiają funkcjonowanie układu krwionośnego.

Z innych ciekawostek medycznych – picie czerwonego wina obniża ryzyko wystąpienia katarakty, zawału serca czy chorób nowotworowych. Poza tym znajdujące się w tym alkoholu antyoksydanty spowalniają rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie ubytków w uzębieniu. Udowodniono również, że osoby spożywające tygodniowo ponad czternaście lampek czerwonego wina aż o 40% rzadziej zapadały na typowe przeziębienie. To także zasługa antyoksydantów.

Warto włączyć do swojego menu czerwone wino!

Źródło tekstu i grafiki: http://nauka.newsweek.pl/jakie-sa-prozdrowotne-wlasciwosci-czerwonego-wina-,artykuly,361208,1.html

|