kwi
23

Światowy Dzień Książki

23 kwietnia – jak co roku – obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To wyjątkowe święto jest związane z wieloma wydarzeniami dotyczącymi czytelnictwa i literatury.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Książki i praw autorskich. 23 kwietnia to dzień szczególny w historii literatury, bo związany z wybitnymi pisarzami – to data śmierci Cervantesa i Szekspira, a także urodzin Nabokova. To święto to doskonała okazja, aby podkreślić ważną rolę książki w kształtowaniu kultury i zwrócić uwagę na promocję czytelnictwa, (a także powiązanych z literaturą tłumaczeń) oraz ochronę praw autorskich. W tym roku przypada dziewiętnasta edycja Światowego Dnia Książki. Jako ciekawostkę warto przypomnieć, że  Hiszpanii Dzień Książki jest oficjalnym świętem już od 1930 roku. Wedle hiszpańskiego zwyczaju każdy kupujący tego dnia książkę otrzymuje w prezencie różę.

23 kwietnia w wielu miejscach w Polsce (na przykład w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi czy Szczecinie) w księgarniach czy bibliotekach odbywają się imprezy promujące książki i czytelnictwo. Przewidziano wiele spotkań z wybitnymi autorami. Można wziąć udział w konkursach, grach terenowych, głośnym czytaniu, a także wymianie książek.

Warto sprawdzić, jakie atrakcje przygotowano w poszczególnych miastach i włączyć się w obchody Światowego Dnia Książki!

Źródło tekstu: http://instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,33036,swiatowy-dzien-ksiazki-.html
Źródło grafiki: http://www.kulturalna.warszawa.pl/

|