kwi
25

Rekwizyty z „Przeminęło z wiatrem” na aukcji

Niedawno w Kalifornii zorganizowano aukcję, na której można było nabyć rekwizyty używane na planie podczas realizacji znakomitego filmu „Przeminęło z wiatrem”. Sprzedano m.in. jedną z sukien, którą nosiła wybitna aktorka Vieven Leigh jako Scarlett O’Hara. Nabywca zapłacił za suknię aż 137 tys. dolarów.

150 rekwizytów, z których korzystano w 1939 roku przy kręceniu „Przeminęło z wiatrem”  wystawiła na sprzedaż firma Heritage Auction z Dallas. Wystawione przedmioty stanowiły część prywatnej kolekcji Jamesa Tumblina, który dawniej kierował działem makijażu i fryzjerstwa w wytwórni Universal Studios. To właśnie on w latach 60. ubiegłego wieku rozpoczął kolekcjonowanie rekwizytów z „Przeminęło z wiatrem”. Jego wyjątkowa kolekcja liczyła sobie ponad 300 tysięcy przedmiotów. Warto przypomnieć, że Tumblin zajmował się propagowaniem Hollywood i „Przeminęło z wiatrem”. Organizował m.in. wystawy w całym USA.

Na aukcji sprzedano m.in. szarą suknię z czarnymi aplikacjami (na zdj.), którą nosiła Vivien Leigh jako Scarlett O’Hara (nabywca zapłacił aż 137 tys. dolarów!), a także jej słomkowy kapelusz. Pod młotek trafiły też spodnie i marynarka, które miał na sobie Clark Gable wcielający się w rolę Rhetta Buttlera.

”Przeminęło z wiatrem” jest ekranizacją jedynej powieści amerykańskiej pisarski Margaret Mitchell. To barwna opowieść o burzliwym życiu Scarlett O’Hary, córki plantatora bawełny, która musi dojrzeć i walczyć o swoje szczęście, a także zadbać o najbliższych w obliczu wybuchu wojny secesyjnej. Książka stała się prawdziwym przebojem, była wielokrotnie wznawiana i tłumaczona na wiele języków (na polski Przeminęło z wiatrem przełożono kilkakrotnie – podjęły się tego Celina Wieniewska, Magda Pietrzak-Merta oraz Joanna Kalicka). Ekranizacja okazała się ogromnym przedsięwzięciem (wymagała olbrzymich nakładów finansowych), ale powieliła ogromny sukces powieści.

Źródło tekstu i grafiki: http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/suknia-scarlett-o-hary-z-filmu-przeminelo-z-wiatrem-sprzedana,534756.html

|