kwi
28

Nagroda im. Karla Dedeciusa przyznana

Znamy już tegorocznych laureatów Nagrody im. Karla Dedeciusa, W tej edycji zwyciężyli wybitni tłumacze – Katarzyna Leszczyńska oraz Sven Sellmer. Nagroda została przyznana po raz siódmy.

Tę prestiżową nagrodę zainicjował w 1981 Karl Dedecius, nestor tłumaczy literatury polskiej w Niemczech oraz orędownik współpracy polsko-niemieckiej. Swój udział w ustanowieniu tego wyjątkowego wyróżnienia miała również Fundacja im. Roberta Bosha. 

Katarzyna Leszczyńska studiowała germanistykę na Uniwersytecie Warszawskim, następnie ukończyła studia Szkole Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk, doktoryzowała się na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. W swoim dorobku tłumaczeniowym ma m.in. książki Herty Mueller, Aglaji Veteranyi i Marielli Mehr. Jest również autorką esejów o literaturze niemieckojęzycznej.

Sven Sellmer – studiował filozofię, indologię i filologię klasyczną w Kilonii. Obecnie wykłada sanskryt i filologię indyjską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tłumaczy teksty z dziedziny nauk humanistycznych, beletrystykę i eseje z języka polskiego, angielskiego i sanskrytu na język niemiecki. Przełożył m.in. teksty Henryka Elzenberga, Czesława Miłosza, Mariana Pankowskiego i Zyty Rudzkiej.

Laureaci zostali wybrani przez polsko-niemieckie jury. Katarzynę Leszczyńską i Svena Sellmera doceniono za znakomite osiągnięcia translatorskie oraz pracę na rzecz porozumienia między Polską a Niemcami. Nagroda ma charakter finansowy (po 10 tys. Euro dla każdego laureata).

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,33064,nagroda-im–karla-dedeciusa-2015.html

|