kwi
30

Zbigniew Kruszyński nagrodzony

Zbigniew Kruszyński – znakomity polski prozaik i tłumacz – został pierwszym laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza. Nagrodę odbierze 18 maja w Poznaniu.

To prestiżowe wyróżnienie jest przyznawane w dwóch kategoriach – obie nagrody mają charakter finansowy. Nagroda im. Adama Mickiewicza (60 tys. zł) przyznawana jest za wybitne zasługi dla polskiej kultury i literatury. Z kolei Nagroda-Stypendium im. Stanisława Barańczaka (40 tys. zł) przeznaczona jest dla młodych twórców.

Według jury Zbigniew Kruszyński – prozaik i tłumacz – jest jednym z najlepszych stylistów w polskiej literaturze współczesnej. Jego książki (np. Kurator, Powrót Aleksandra, Ostatni raport) pokazują w przenikliwy sposób problemy dzisiejszej Polski.

Do kapituły wpłynęło ok. 80 zgłoszeń kandydatów w obu kategoriach. Wśród nominowanych do wyróżnienia Stanisława Barańczaka znaleźli się: poetka i ilustratorka Kira Pietrek, powieściopisarka i poetka Katarzyna Gondek oraz eseista, filozof i tłumacz Paweł Mościcki. Pierwszego laureata tej wyjątkowej nagrody poznamy 18 maja podczas pierwszego dnia festiwalu Poznań Poetów.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,33069,poznanska-nagroda-literacka-dla-kruszynskiego.html

|