maj
6

Kulinarne przyzwyczajenia Polaków

Jak wynika z ostatnich badań, tylko 15% Polaków regularnie jada na mieście, a na posiłek wydaje 23 złote. Prawie połowa lubi eksperymentować w kuchni. Najczęściej preferujemy dania z naszej rodzimej kuchni. Czego jeszcze można się dowiedzieć z raportu „Polska na talerzu”?

Raport „Polska na talerzu” przynosi mnóstwo ciekawych informacji dotyczących zwyczajów i przemian kulinarnych w naszym kraju. Okazuje się, że blisko połowa Polaków chętnie poświęca czas gotowaniu i eksperymentuje w kuchni. Polacy rzadko jadają na mieście – restauracje czy pizzerie odwiedza regularnie zaledwie 15% badanych, znacznie częściej są to mężczyźni. Wynika to z braku czasu i niechęci do samodzielnego gotowania. Lunche to również świetna okazja do spotkania ze znajomymi, którzy – jak zauważają wybitni eksperci – w dzisiejszych czasach często zastępują rodzinę. Stosunkowo rzadką obecność Polaków w restauracjach można wytłumaczyć względami ekonomicznymi – jedzenie na mieście bywa drogie. Na szybki obiad wydajemy średnio ok. 23 złote.

Jak pokazują statystyki, największą popularnością cieszy się tradycyjna rodzima kuchnia. Polacy chętnie pożywiają się też włoskimi specjałami, często sięgają po kuchnię amerykańską (reprezentowaną przez hamburgery czy hot-dogi – wiele restauracji włączyło te dania do swojego menu), a także arabską. Dużo mniej sympatyków zdobyły sobie dania kuchni chińskiej, wietnamskiej czy japońskiej.

Jeśli Polacy jadają poza domem, najczęściej wybierają pizzerie (54%) i restauracje (48%). W lokalach typu fast food stołuje się 39% badanych. Przeważnie jednak wyżej stawia się domowe posiłki w gronie rodzinnym. Gotowanie stało się modne i częściej wiąże się ze znakomitą zabawą, a nie z przykrym obowiązkiem (być może to zasługa popularnych telewizyjnych programów kulinarnych). Coraz częściej gotują również mężczyźni.

Źródło tekstu i grafiki: http://stylzycia.newsweek.pl/schabowy-pizza-a-moze-sushi-kulinarne-upodobania-polakow,artykuly,361786,1.html

|