maj
7

Norwegia krajem najbardziej rozwiniętym społecznie

Norwegia zajęła pierwsze miejsce w badaniu opartym o wskaźnik Social Progress Index jako kraj najbardziej społecznie rozwinięty. Przebadano 162 kraje. Polska uplasowała się na 27 miejscu w rankingu.

Niedawno opublikowano wyniki najnowszego zestawienia mierzącego rozwój kraju w oparciu o wskaźnik Social Progress Index (co można przetłumaczyć jako: Indeks Postępu Społecznego). W tego typu badaniu mierzy się m.in. poczucie wolności obywateli, samopoczucie społeczne, możliwości. Jak podkreślają wybitni eksperci, Social Progress Index udowadnia, że kraje o zbliżonym poziomie ekonomicznym, mogą charakteryzować się różnymi poziomami rozwoju społecznego.

W tegorocznym zestawieniu pierwsze miejsce zajęła Norwegia (na zdj.), gdzie panuje zdecydowanie największy dobrobyt, bezpieczeństwo i wolność osobista. Norwescy ankietowani mogą się pochwalić wysokim poziomem zdrowia i poczucia szczęścia. Na drugiej pozycji znalazła się Szwecja, wyróżniona m.in. za znakomity poziom opieki medycznej, wolność osobistą i tolerancję. Na trzecim miejscu uplasowała się Szwajcaria (mocna pozycja we wszystkich kategoriach poza dostępem do edukacji podstawowej). Czwartą pozycję osiągnęła Islandia (islandzcy badani dobrze oceniają swój kraj – zajął on pierwsze miejsce w kategorii dostępu do wody i urządzeń sanitarnych, bezpieczeństwa osobistego i tolerancji), a piątą Nowa Zelandia (w poprzednim badaniu znalazła się na szczycie rankingu).

Następne wyróżnione kraje to kolejno: Kanada, Finlandia, Dania, Holandia, Australia, Wielka Brytania, Irlandia, Austria, Niemcy, Japonia, USA. Polska zajęła 27 miejsce.

Źródło tekstu i grafiki: http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/najbardziej-rozwiniete-spolecznie-kraje-swiata,536925.html

|