maj
16

Szczecińska filharmonia najlepszym budynkiem w Europie

Filharmonia w Szczecinie (nazywana Lodowym Zamkiem) zwyciężyła w prestiżowym architektonicznym konkursie. W ścisłym finale pokonała 420 projektów i została wybrana najlepszym budynkiem w Europie.

Budowa Filharmonii w Szczecinie rozpoczęła się w 2011 roku i zakończyła trzy lata później. Budynek powstał w ramach rewitalizacji zabytków miasta. Twórcami tego wyjątkowego projektu są włoski architekt Fabrizio Barozzi oraz Alberto Veig z Hiszpanii. Pomysł zrealizowano we współpracy z polskim studiem A4. Filharmonia w Szczecinie to ponad 12 0000 metrów kwadratowych na czterech kondygnacjach. Znajdują się tu m.in. sala symfoniczna, sale prób, kawiarnia, sklep muzyczny magazyn instrumentów czy biura. Na szczególną uwagę zasługuje sala kameralna – jak tłumaczą wybitni specjaliści, w tej sali czas pogłosu jest zgodny z projektowanym do jednej setnej sekundy – dlatego to miejsce jest uznane za akustyczną perełkę. Filharmonia w Szczecinie to przykład naprawdę nowoczesnego budownictwa.

Nagrodę im. Miesa van der Rohe przyznaje się od 1987 roku. To najbardziej prestiżowe wyróżnienie w architekturze europejskiej. Nagroda ma charakter finansowy i wynosi 60 tysięcy Euro. W tegorocznym konkursie im. startowało 420 projektów. W finale szczeciński „Lodowy Zamek” pokonał Muzeum Sztuki z Ravensburga, Duńskie Muzeum Morskie w Helsingor, Saw Swee Hock Student Centre w Londynie i Winnicę Antinori w San Casciano Val di Pesa.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://swiat.newsweek.pl/najlepsze-budynki-w-europie-2015-filharmonia-w-szczecinie,galeria,362780,1.html

|