maj
30

Autonomiczne pojazdy Google

Latem tego roku Google zamierza przetestować nowy prototyp samosterującego się samochodu. Czy wprowadzenie takiego wyjątkowego pojazdu zapowiada rewolucję w motoryzacji?

Nowy prototyp samosterującego się samochodu stworzonego przez Google zostanie przetestowany na publicznych drogach Kalifornii. Pojazdy będą wykorzystywać dane zdobyte w testach przez zaadaptowane do autonomicznej jazdy Lexusy RX450h (przejeżdżające ostatnio nawet 20 tys. km tygodniowo – to dystans 75 razy większy od tego, który pokonuje przeciętny amerykański kierowca). Czy ten projekt ma szanse zmienić oblicze motoryzacji XXI wieku?  Przełom na pewno nastąpi w ciągu dekady.

Ten znakomity pojazd ma być alternatywą dla taksówek, środkiem komunikacji idealnym dla ludzi starszych czy chorych. Nowe samochody będą technicznie zaprogramowane tak, aby przewieźć pasażerów z punktu a do punktu B. Google stawia na bezpieczeństwo – dlatego początkowo samosterujące się samochody będą jeździć do 40 km/h. W każdym z nich będzie obecny również kierowca, który będzie mógł zainterweniować. Jednak jak wynika ze statystyk, dotychczas autonomiczne pojazdy Google uczestniczyły zaledwie w 11 kolizjach, a wszystkie nastąpiły z winy ludzi.

Prace nad autonomicznymi pojazdami mogą się wiązać ze zwiększonym zapotrzebowaniem na tłumaczenia z zakresu motoryzacji i techniki.

Źródło tekstu i grafiki: http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,17932690,Nowy_samosterujacy_sie_samochod

|