cze
3

Film o Marii Skłodowskiej-Curie

Ruszyły zdjęcia do filmu biograficznego o Marii Skłodowskiej-Curie, wybitnej polskiej fizyczce i chemiczce, dwukrotnej laureatce Nagrody Nobla. Będzie to opowieść o sukcesach i porażkach zarówno w świecie nauki jak i w życiu prywatnym Skłodowskiej-Curie. W roli tytułowej zobaczymy Karolinę Gruszkę.

Reżyserię „Marii Curie” powierzono Marie Noelle, znakomitej francuskiej reżyserce, która stworzyła już dwie produkcje historyczne („Ludwik Szalony” i „Żona anarchisty”). Jak tłumaczy, zamierza pokazać Skłodowską-Curie jako silną kobietę z krwi i kości, której nie dostrzega się zazwyczaj zza pomnikowej fasady. Film obrazuje nie tylko sukcesy bohaterki na polu naukowym, ale również jej zagmatwane życie prywatne. W postać tytułową wciela się Karolina Gruszka. Na ekranie zobaczymy ponadto Daniela Olbrychskiego (Emile Amagat), Izabelę Kunę (Bronisława Skłodowska) i Charlesa Berlinga jako Piotra Curie.

Oprócz Polski w tworzeniu filmu biorą udział także Belgia, Francja i Niemcy. Producentem jest Pokromski Studio. Koproducenci to niemiecka firma P’Artisan Filmproduktion i Sepia Production (Francja). Pierwszy etap zdjęć realizowano w Belgii. Teraz ekipa filmowa będzie pracować w Krakowie, Łodzi i Łebie, a następnie w Paryżu i Monachium.

Premiera „Marii Curie” planowana jest na przyszły rok.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/ruszyly-zdjecia-do-filmu-o-marii-sklodowskiej-curie,546224.html

|