cze
6

Nowy Jedwabny Szlak szansą dla Polski

Kolej towarowa Chiny-Europa zyskuje coraz bardziej na znaczeniu jako część znakomitego projektu Nowy Jedwabny Szlak wdrażanego przez chiński rząd od jesieni 2013 roku. Jak oceniają wybitni eksperci, to wyjątkowa szansa ekonomiczna dla Polski.

Jak pokazują statystyki, pociągi towarowe kursujące między chińskimi a europejskimi miastami w ubiegłym roku przewiozły więcej kontenerów niż dwa lata wcześniej. Prognozy ekonomiczne są jasne – silny trend wzrostowy prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach. Nowy Jedwabny Szlak to sieć połączeń morskich i lądowych między Chinami a Europą, na której może skorzystać również polska gospodarka.

Pociągi skierowane do Europy jeżdżą przez Kazachstan, Rosję i Białoruś albo korytarzem północnym (omijającym Kazachstan). Każdorazowo przejeżdżają przez Polskę, część z nich ma tutaj stacje końcowe. Mogą na tym skorzystać m.in. nasi przewoźnicy samochodowi i kolejowi. Jak zauważają specjaliści Polska ma najtańszą flotę samochodów ciężarowych w całej wspólnocie europejskiej. Wiele towarów przywozi się pociągiem do Warszawy lub Łodzi, a następnie rozprowadza do różnych miast Europy w samochodach ciężarowych.

Obecnie zdecydowana większość kontenerów przewożonych pociągami jedzie z Chin do Europy, a po stronie europejskiej przewoźnicy mają trudności z zapełnieniem składów towarami. Być może dzięki Nowemu Jedwabnemu Szlakowi w przyszłości pociągami na dużą skalę będzie się wywozić do Chin polskie produkty eksportowe, m.in. żywność. Warto podkreślić, że połączenia z Chin do Europy są finansowane przez lokalne rządy chińskich miast (tym samym dofinansowuje się chiński eksport), natomiast w Europie nikt nie dopłaca do pociągów jadących do Państwa Środka. To dlatego ten projekt jest szczególnie opłacalny.

Rozwój Nowego Jedwabnego Szlaku może się wiązać ze zwiększonym zapotrzebowaniem na tłumaczenia w języku chińskim i z języka chińskiego w wielu dziedzinach.

Źródło tekstu i grafiki: http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/nowy-jedwabny-szlak-to-ogromna-szansa-dla-polski,545006.html

|