cze
8

Słowacki dom przyszłości

Na Słowacji stworzono samowystarczalny dom w kształcie jaja, który można zabrać w dowolne miejsce na świecie. Czy ten wyjątkowy projekt znamionuje rewolucję w budownictwie?

Ekokapsułę zaprojektowała słowacka firma Nice Architects. Dom ma 445 cm długości i 220 cm szerokości i 256 cm wysokości, a waży 1,5 tony. Mobilny dom posiada dwa okna, jest wyposażony w łóżko, stół, krzesła łazienkę z prysznicem i toaletą, aneks kuchenny. Jak tłumaczą producenci, mogą w nim wygodnie mieszkać dwie osoby.

Każda kapsuła jest w pełni samowystarczalna dzięki baterii zasilanej energią słoneczną. Panele słoneczne dostarczają 600W energii, a turbina wiatrowa technicznie generuje energię o mocy 750W. To znakomite mieszkanie jest także wyposażone w baterię o pojemności 9,744 Wh oraz system zbierający wodę deszczową w specjalnym zbiorniku. Co istotne, kupno takiego mieszkania nie wiąże się z dużymi nakładami finansowymi.

Czy dom w kształcie jaja zapowiada rewolucję w budownictwie? Przekonamy się niebawem. Pierwsze domy mają być gotowe już pod koniec 2015 roku.

Źródło tekstu i grafiki: http://tvn24bis.pl/tech-moto,80/slowacy-stworzyli-dom-przyszlosci-teraz-mozesz-mieszkac-wszedzie,546819.html

|