cze
9

Proza Olgi Tokarczuk wkrótce na ekranach

Ruszyła realizacja thrillera „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland. To ekranizacja znakomitej powieści Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych.

Główna bohaterka Prowadź swój pług przez kości umarłych (i oczywiście także „Pokotu”) to Janina Duszejko, wiejska nauczycielka angielskiego i geografii, tłumaczka poezji Williama Blake’a i dozorczyni domów letniskowych. Prowadzi własne dochodzenie w sprawie morderstw popełnianych w okolicy. Jednak powieść Tokarczuk wykracza poza ramy standardowego kryminału. Duszejko przy okazji śledztwa rozważa, jak może zachować się jednostka wobec prawa, które pozostaje sprzeczne z etyką.

Agnieszka Holland (na zdj.), wybitna reżyserka, która podjęła się przeniesienia Prowadź swój pług przez kości umarłych na ekran, zapowiada, że na kanwie książki powstanie prowokujący, pozbawiony moralizatorstwa film. To wyjątkowy międzynarodowy projekt, w który zaangażowało się m.in. polskie Studio Filmowe Tor, niemieckie Heimatfilm, czeskie Nutprodukce i szwedzkie Chimney. Scenariusz powstał przy współpracy reżyserki z Olgą Tokarczuk.

Data premiery filmu nie jest jeszcze znana.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/ruszyly-zdjecia-do-nowego-filmu-agnieszki-holland,548002.html

|