cze
12

Nauka języka obcego w przedszkolach

Od 1 września bieżącego roku wszystkie pięciolatki będą się uczyły języka obcego. Jednak jak się okazuje nie we wszystkich polskich przedszkolach znajdzie się odpowiednio wyszkolona kadra.

Nauka języka od najmłodszych lat to niewątpliwie znakomity pomysł, który ułatwi dzieciom start w dorosłym życiu. Przedszkolaki, które wcześnie poznają na przykład angielski, niemiecki czy francuski, mogą w przyszłości odnieść sukces zawodowy na przykład jako nauczyciele, wybitni tłumacze czy specjaliści kontaktujący się z zagranicznymi klientami.

A jednak jak wynika z danych Systemu Informacji Oświatowej, nie wszystkie przedszkola mają odpowiednio wyszkoloną kadrę. A przecież wystarczy znać język na poziomie B2, aby móc uczyć dzieci. Pracownicy przedszkoli mogą uzupełnić swoje kwalifikacje do 2020 roku. Do tego czasu mogą uczyć swoich podopiecznych języka obcego, nawet jeśli nie są na to przygotowani. Ci, którzy w ogóle nie znają języka prawdopodobnie stracą część etatu na rzecz lektorów. Nauka języka obcego przez osoby słabo wykwalifikowane budzi wątpliwości zarówno rodziców jak i specjalistów, którzy zwracają uwagę, że trudno oduczyć błędów wpojone dziecku na wczesnym etapie językowej edukacji.

Czy zatem ten językowy projekt przyniesie dobre efekty? O tym przekonamy się już niebawem.  

Źródło tekstu i grafiki: http://polska.newsweek.pl/jezyk-obcy-w-przedszkolu-obowiazkowy-jezyk-obcy-dla-pieciolatkow,artykuly,364407,1.html

|