cze
15

Dzień z Leopoldem Bloomem w Krakowie

Już jutro – 16 czerwca 2015 r. – jak co roku odbędzie się Bloomsday, czyli dzień upamiętniający twórczość Jamesa Joyce’a. Warto przypomnieć, że to właśnie 16 czerwca rozgrywa się akcja Ulissesa – najsłynniejszej powieści tego wybitnego irlandzkiego pisarza.

Święto literackie Bloomsday (nazwane tak na cześć Leopolda Blooma – głównego bohatera Ulissesa) obchodzi się na całym świecie, aby upamiętnić książki Jamesa Joyce’a, słynnego irlandzkiego pisarza. Po raz pierwszy zostało zorganizowane w 1954 roku w Dublinie. Obecnie Bloomsday świętuje się w wielu europejskich miastach – m.in. w Londynie, Zagrzebiu, Kopenhadze, Paryżu, Florencji, Wilnie, Hadze, Oslo, Bukareszcie, a także w Krakowie.

W małopolskiej stolicy i w tym roku nie zabraknie atrakcji związanych z Bloomsday. W programie m.in. irlandzkie śniadanie z Leopoldem Bloomem, plenerowe czytanie Ulissesa, spotkania i rozmowy ze znakomitymi badaczami i tłumaczami twórczości Jamesa Joyce’a – Katarzyną Bazarnik, Krzysztofem Bartnickim, a także z Małgorzatą Słomczyńską-Pierzchalską (córką Macieja Słomczyńskiego, który przetłumaczył Ulissesa na język polski). Szczegółowy program imprezy można znaleźć tutaj.

Tego wyjątkowego wydarzenia nie powinien przegapić żaden miłośnik twórczości Jamesa Joyce’a!

Źródło tekstu i grafiki: http://kulturaonline.pl/bloomsday,krakow,rodem,z,kart,powiesci,joycea

|