cze
18

Orzechy na zdrowie

Jak informują wybitni specjaliści, regularne spożywanie orzechów, wpływa bardzo korzystnie na nasze zdrowie. Może nawet gwarantować długowieczność.

Jak wynika z badań holenderskiego zespołu prof. Pieta van den Brandta z uniwersytetu w Maastricht, spożywanie codziennie 10 gramów orzechów lub orzeszków ziemnych, znacząco wpływa na zdrowie człowieka (na marginesie warto zaznaczyć, że takich dobroczynnych właściwości nie ma masło orzechowe zawierające dużo soli i niezdrowych izomerów).  

W ramach eksperymentu przebadano ponad 120 000 Holendrów i Holenderek w wieku od 55 do 69 lat. Dziesięć lat później okazało się, że w grupie osób, które regularnie jadły orzechy, znacząco zmniejszyła się liczba przedwczesnych zgonów w wyniku problemów medycznych (chorób nowotworowych, cukrzycy, chorób układu oddechowego itp.). Orzechy zawierają m.in. jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i przeciwutleniacze – tym można wytłumaczyć ich znakomite działanie na organizm ludzki.

Wcześniejsze badania naukowe ukazywały związek spożywania orzechów i stanu układu nerwowo-naczyniowego. Tym raz po raz pierwszy zbadano wpływ orzechów na konkretne choroby.

Warto na stałe włączyć orzechy do swojego menu!

Źródło tekstu i grafiki: http://nauka.newsweek.pl/korzysci-z-jedzenia-orzechow,artykuly,364897,1.html

|