cze
19

Ostojićevo i Polacy

W Wojwodinie (Serbia) istnieje wieś zamieszkana w większości przez potomków Polaków. To jedyne takie miejsce na Bałkanach.

Ostojićevo założono osiemset lat temu. Tę wieś zamieszkuje 300 osób – oprócz Serbów to ludzie pochodzenia węgierskiego i polskiego. Jak wytłumaczyć obecność Polaków w tej wiosce? Polscy górnicy wydobywali i sprzedawali tu saletrę. Do Serbii przyjeżdżali latem, a późną jesienią wracali do swoich domów w Polsce. Później zaczęli kupować domy w tej serbskiej miejscowości. Pierwsi Polacy (pochodzący z okolic Wisły) wyemigrowali do Serbii w 1838 roku. Ich potomkowie dziś zamieszkują Ostojićevo.

Obecnie we wsi znajduje się polski Kościół katolicki i to właśnie przy nim działa wspólnota, dzięki której mieszkańcy mają kontakt z polską kulturą, doskonalą też znajomość polszczyzny. Cztery lata temu Ostojićevo podpisało umowę partnerską z Wisłą. Uczniowie lokalnej szkoły podstawowej wyjeżdżają na wymiany do Polski, a wybitni polscy sportowcy, a także pracownicy oświatowi, przyjeżdżają do Serbii.

Ostojićevo to wyjątkowe miejsce na mapie Serbii.

Źródło tekstu i grafiki: http://balkanistyka.org/jedyna-taka-wies-na-balkanach/

|