cze
23

Kolejna ekranizacja „Morderstwa w Orient Expressie”

Kenneth Branagh – wybitny aktor, a także reżyser znany z ekranizacji sztuk Szekspira – wyreżyseruje nowe „Morderstwo w Orient Expressie” (na podstawie jednej z najlepszych powieści Agathy Christie). Będzie to już czwarta ekranizacja tego znakomitego kryminału.

Kenneth Branagh podejmie się wyreżyserowania kolejnej wersji „Morderstwa w Orient Expressie”. To jeden z najchętniej przenoszonych na ekran kryminałów Agathy Christie, słynnej angielskiej pisarki. Morderstwo w Orient Expressie opublikowano po raz pierwszy w 1934 roku. W luksusowym pociągu w wyniku śnieżycy zostaje uwięziona grupka pasażerów. Jak się okazuje, w Orient Expressie popełniono morderstwo, którego ofiarą padł amerykański milioner. Kto go zabił? Śledztwo prowadzi Hercules Poirot. Tę wyjątkową książkę na język polski tłumaczyła Anna Wiśniewska-Walczyk.

Niemal wszystkie książki Agathy Christie doczekały się ekranizacji – Morderstwo w Orient Expressie kilkukrotnie. Najsłynniejszy film zrealizowany na podstawie tej powieści wyreżyserował Sidney Lumet w 1974 roku. Herculesa Poirota zagrał Albert Finney (na zdj.), a obok niego pojawiły się takie gwiazdy jak Lauren Bacall, Sean Connery,  Ingrid Bergman, Anthony Perkins, Vanessa Redgrave czy Michael York. W ekranizacji z 2001 roku słynnego detektywa grał Alfred Molina. W 2010 roku Morderstwo w Orient Expressie zekranizowano jako jeden z odcinków serialu „Poirot” z Davidem Suchetem w roli tytułowej.

Scenariusz do nowej wersji w reżyserii Kennetha Branagha napisze Michael Green. Film zostanie zrealizowany w studiu 20th Century Fox.

Źródło tekstu i grafiki: http://kultura.gazeta.pl/kultura/

|