cze
24

Wikipedia na papierze

Powstała wizualizacja papierowej wersji największej internetowej encyklopedii. Wszystko za sprawą wybitnego artysty Michaela Mandiberga w ramach wyjątkowego projektu „Print Wikipedia”.

W ramach projektu „Print Wikipedia” stworzono wizualizację papierowej wersji największej internetowej encyklopedii. Autorem jest znakomity amerykański artysta i edukator Michael Mandliberg, który zredagował ponad dwa tysiące haseł Wikipedii. Wizualizacja została pokazana na wystawie „From Aaaaa! To ZZZap!” w Nowym Jorku.

Mandliberg już trzy lata pracuje przy projekcie „Print Wikipedia”. Stworzył oprogramowanie, które analizuje anglojęzyczną Wikipedię i składa ją w tysiące tomów. Następnie eksportuje się skompresowane dane z internetowej encyklopedii do specjalnego serwisu, który umożliwia przygotowanie drukowanej wersji książki. Przesyłanie danych ma zająć od 11 do 14 dni. Proces przesyłania można śledzić na żywo na wystawie w amerykańskiej Danny Gallery. Tam również znajdują się wybrane tomy Wikipedii w wersji drukowanej.

Mandliberg nie ma zamiaru przenieść na papier całej Wikipedii. Jak tłumaczy, pełna wersja zajęłaby 7,6 tys. siedemsetstronicowych tomów. Na pierwsze 91 przygotowanych do druku tomów składa się w sumie 11,5 mln artykułów. W ostatnich 36 tomach można znaleźć listę ponad 7 tys. internautów, którzy opracowywali hasła.

Źródło tekstu i grafiki: http://swiat.newsweek.pl/powstaje-wikipedia-w-wersji-drukowanej,artykuly,365537,1.html

|