cze
26

Kobieta na dziesięciodolarówce

Na amerykańskich banknotach od ponad stu lat nie pojawiła się kobieta. Teraz to się zmieni – a wszystko za sprawą listu małej dziewczynki do prezydenta Obamy i kampanii w mediach społecznościowych.

USA czeka finansowa rewolucja. Amerykański Departament Skarbu wyemituje nowe banknoty dziesięciodolarowe. Mają one upamiętnić 19. poprawkę do amerykańskiej Konstytucji, dającej kobietom prawo do głosowania. Obecnie na dolarach możemy zobaczyć jedynie wizerunki mężczyzn. Ostatnią kobietą w tym gronie była Martha Washington, żona pierwszego prezydenta George’a Washingtona (pojawiła się ona na banknocie jednodolarowym w 1890 r.).

Dyskusję na temat wprowadzenia banknotu z wizerunkiem kobiet rozpoczęła w XXI wieku dziewięcioletnia Sofia z Massachusetts, która napisała do prezydenta Obamy list z pytaniem, dlaczego na dolarach nie są obecne kobiety. Do tego apelu przyłączyły się organizacje działające na rzecz kobiet, a także gwiazdy. Powstał nawet ruch „Women On 20s” (co można przetłumaczyć jako „Kobiety na dwudziestodolarówkach”). Znakomity pomysł wyróżnienia wybitnych Amerykanek wsparła senator Jeanne Shaheen, która przygotowała cztery projekty banknotów. Na liście kobiet, które mogłyby się na nich znaleźć pojawiły się Eleanor Roosevelt, Wilma Mankiller, Harriet Tubman i Rosa Parks.

Amerykański Departament Skarbu zdecydował się na zmianę dziesięciodolarówki. To Amerykanie sami wybiorą, kogo chcieliby zobaczyć na nowym banknocie. Mogą proponować swoje typy w mediach społecznościowych. Obecnie faworytkami są Harriet Tubman (niewolnica, bohaterka Wojny Secesyjnej, która walczyła o wolność dla niewolników) i Rosa Parks (znana działaczka na rzecz praw człowieka, będąca swoistym symbolem walki z rasizmem).

To będzie pierwszy z banknotów upamiętniających wydarzenia znaczące w historii Ameryki. Nowe pieniądze będą miały również udoskonalony techniczny system zabezpieczeń utrudniający fałszowanie, a także elementy umożliwiające niewidomym rozpoznanie banknotów.

Dolary z wizerunkiem kobiety wejdą do obiegu w 2020 roku.

Źródło tekstu i grafiki: http://swiat.newsweek.pl/usa-feministki-po-stu-latach-maja-swoje-dolary,artykuly,365310,1.html

|