cze
29

Latająca deska zamiast samochodu

Lexus opracował projekt lewitującej deski. Ten wyjątkowy wynalazek przypomina pojazd znany ze znakomitego filmu „Powrót do Przeszłości 2”. Prace nad tym modelem trwały blisko dwa lata.

Japoński koncern Lexus przygotował lewitującą deskę. Jak wytłumaczyć to, że pojazd unosi się nad powierzchnią Ziemi? To kwestia wykorzystania chłodnych ciepłych azotów nadprzewodnika i magnesów stałych. Czy to zapowiada rewolucję w motoryzacji? Nie wiadomo.

Jednak Lexus nie jest pierwszą firmą, która stworzyła latającą deskę. Amerykański start-up ArxPax w październiku zeszłego roku zaprezentował projekt deski Hendo wykorzystującej pole magnetyczne. Deską steruje się, pochylając ciało w odpowiednim kierunku. Twórcy deski Hendo wzorowali się na technologii wykorzystywanej do napędzania pociągów Magley. w których zamontowane są duże magnesy. Składy poruszają się po poduszce magnetycznej i technicznie osiągają dużą prędkość (prawie 500 km/h).

Lexus zapowiada, że więcej o tej technologii i latającej desce dowiemy się w październiku bieżącego roku.

Źródło tekstu i grafiki: http://tvn24bis.pl/tech-moto,80/lexus-stworzyl-lewitujaca-deske-znana-z-powrotu-do-przyszlosci,554340.html

|