cze
30

Literatura i medycyna

Niedawno ukazał się wyjątkowy tom monograficzny Literatura piękna i medycyna. To pokłosie konferencji naukowej pod tym samym tytułem, która odbyła się w dniach 13-14 listopada 2014 r. w Warszawie.

Na książkę Literatura piękna i medycyna (pod red. Macieja Ganczara i Piotra Wilczka) składają się eseje literaturoznawcze przedstawione podczas ubiegłorocznej konferencji zorganizowanej przez I Wydział Lekarski Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także Wydział Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury było jednym z patronów konferencji.

Monografia Literatura piękna i medycyna została opracowana przez wybitnych literaturoznawców z różnych polskich uniwersytetów. Przeznaczona jest nie tylko dla badaczy literatury, ale także dla czytelników zainteresowanych kwestiami medycznymi w literaturze, tłumaczy, miłośników literatury, historii, kultury, czy filozofii. Związki między dwiema tytułowymi dziedzinami są bardzo złożone i nie można ich sprowadzić wyłącznie do utworów poetyckich czy powieści podejmujących tematykę choroby. Niniejszy tom charakteryzuje duża różnorodność. Omawia się tu znakomitą prozę i poezję z różnych epok, utwory nie tylko polskich pisarzy (np. Hieronima Morsztyna, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czy Zbigniewa Herberta), ale również zagranicznych (m.in. Sándora Máraiego, Michaiła Bułhakowa, Johna Donne’a, Georga Büchnera).

Warto zapoznać się z tą pozycją.

Źródło tekstu i grafiki: http://stl.org.pl/ukazal-sie-tom-pokonferencyjny-literatura-piekna-i-medycyna/

|