lip
3

W średniowiecznej kuchni

W naszych księgarniach ukazała się wyjątkowa książka kucharska Kuchnia średniowieczna – 125 przepisów. Autorzy – René Husson i Philippe Galmiche – zabierają czytelnika w podróż nie tylko kulinarną.

Zachowało się niewiele średniowiecznych dzieł kulinarnych – dopiero na początku XIV wieku skrybowie i kuchmistrze zaczęli spisywać na pergaminie traktaty kopiowane ręcznie, a później wielokrotnie przedrukowywane. W tych wyjątkowych książkach kucharskich zachowało się dziedzictwo kuchni rzymskiej, wrażenia z podróży na Wschód, a także przepisy wybitnych kuchmistrzów z dworów europejskich. Warto zauważyć, że ówcześni gotujący, już wtedy zauważali dobroczynny wpływ pewnych składników na człowieka i układali receptury zgodnie ze średniowiecznymi założeniami medycznymi (w przepisach pojawiają się m.in. kasztany jadalne, cebula czy por – i dziś zalecane ze względu na swoje właściwości). 

Kuchnia średniowieczna – 125 przepisów (autorzy to René Husson i Philippe Galmiche) pozwala zakosztować potraw rodem z dawnych stuleci. To również okazja do obycia swoistej wycieczki kulturalnej w dawne czasy, w których nie znano talerzy czy widelców (ludzie średniowiecza korzystali tylko z łyżek czy noży), a jedzenie nakładano na drewnianą deseczkę lub kromkę chleba (zwaną z francuska souppe a po włosku zuppa). Tę i inne ciekawostki można znaleźć w tej znakomitej pozycji. Kuchnię średniowieczną – 125 przepisów na język polski przetłumaczyła Katarzyna Marczewska.

Warto sięgnąć po tę książkę i włączyć do swego menu potrawy o średniowiecznym rodowodzie.

Źródło tekstu i grafiki: http://oficyna-naukowa.home.pl/sklep/shoper5/pl/p/Kuchnia-sredniowieczna.-125-przepisow./405

|