lip
5

„Monopoly” na ekranie

Andrew Niccol – wybitny scenarzysta i reżyser – pracuje nad wyjątkowym projektem. Planuje zrealizować film familijny oparty o „Monopoly” – popularną na całym świecie grę planszową.

Gra „Monopoly” powstała na początku ubiegłego wieku i miała charakter edukacyjny. Przybliżała teorie ekonomiczne Henry’ego George’a i ukazywać szkodliwe skutki praktyk monopolistycznych. Pierwotnie nosiła tytuł „Landlord’s Game” (co można przetłumaczyć jako: „Gra posiadacza ziemskiego”). Na „Monopoly” przemianowano ją w latach 30.

Jak wynika z danych Hasbro, w „Monopoly” grał już miliard ludzi ze 114 krajów. Obecnie gra ma 47 wersji językowych, również polską od 1992 roku. Wcześniej na naszym rynku można było znaleźć podobne gry: „Fortunę” czy „Eurobusiness”. W „Monopoly” chodzi o kupowanie nieruchomości umieszczonych na planszy, zarabianie pieniędzy i doprowadzenie przeciwników do bankructwa. Obecnie wersji tej znakomitej gry jest mnóstwo, różnią się przede wszystkim miejscem prowadzenia interesów (może być to na przykład Kraków, Stonhenge czy fikcyjne miejsca znane z książek). W „Monopoly” można również grać pod gołym niebem – a przynajmniej w amerykańskim miasteczku San Jose, gdzie powstała gigantyczna kamienna plansza do gry.

„Monopoly” nie ma fabuły, a zatem producenci filmu będą musieli wymyślić całą historię. Wiadomo, że głównym bohaterem ma być nastolatek, który wyrusza w podróż pełną przygód. Nie będzie to pierwsza gra przeniesiona na ekran (w Hollywood powstał film „Battleship: Bitwa o Ziemię” oparty o grę w statki). Warto przypomnieć, że w latach 80. firma Hasbro otworzyła oddział odpowiedzialny za produkcję produkcją filmów, seriali animowanych i programów telewizyjnych inspirowanych zabawkami tej właśnie firmy.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/ruszyly-prace-nad-adaptacja-gry-monopoly,556442.html

|