lip
8

Nowe banknoty w naszych portfelach

W 2017 roku do obiegu trafi nowy banknot o nominale 500 złotych. Będzie na nim widniał wizerunek króla Jana III Sobieskiego. Narodowy Bank Polski rozpoczyna prace nad tym projektem.

W Polsce szykują się zmiany finansowe. Narodowy Bank Polski przygotowuje banknot o nominale 500 złotych. Znajdzie się na nim portret znakomitego polskiego władcy Jana III Sobieskiego. Wprowadzenie nowego nominału można wytłumaczyć próbą obniżenia kosztów emisji i usprawnienia zarządzania zapasem strategicznym banknotów przechowywanych przez NBP.

Warto przypomnieć, że aktualnie realizowany jest projekt modernizacji banknotów z serii „Władcy polscy” będącej w obiegu od 1995 roku. W zeszłym roku wprowadzono do obiegu zmodernizowane banknoty dziesięciozłotowe, dwudziestozłotowe, pięćdziesięciozłotowe i stuzłotowe, a także zmieniono stop dla jednogroszówek, dwugroszówek i pięciogroszówek. Te działania mają podnieść stopień bezpieczeństwa polskiej gotówki i zoptymalizować koszty związane z emisją znaków pieniężnych. Obecnie trwają prace nad modernizacją i nowymi zabezpieczeniami dwustuzłotówki.

Wizerunki banknotów pozostaną takie same, natomiast zmienią się niektóre zabezpieczenia techniczne. Na przedniej stronie banknotu na jasnym polu po lewej stronie będzie można zobaczyć m.in. wizerunek króla i oznaczenie nominału, a także fragmenty nitki zabezpieczającej zmieniające kolor ze złotego na zielony. Poniżej znajdzie się trójkąt złożony z drobnych, wyczuwalnych w dotyku kółek, co pozwoli na rozpoznanie banknotu osobom niewidomym. Na odwrotnej stronie będzie wprowadzony opalizujący złoty ornament. Cyfrowe oznaczenie nominału i ozdobny wzór pod nim zostaną wydrukowane złotą farbą.

Nowa dwustuzłotówka pojawi się w obiegu w lutym 2016 roku, zaś banknot o nominale 500 złotych – w 2017 roku.

Źródło tekstu i grafiki: http://biznes.newsweek.pl/nbp-oglasza-bedzie-banknot-500-zlotych-z-wizerunkiem-sobieskiego,artykuly,365574,1.html

|