lip
12

Uprawy na dnie morza

We Włoszech powstał „Ogród Nemo” – to miejsce, w którym uprawia się pod wodą rozmaite rośliny. Czy ten wyjątkowy projekt ma szanse powodzenia?

„Ogród Nemo” to eksperymentalny projekt Ocean Reef Group, firmy zajmującej się sprzętem do nurkowania. Uprawa roślin pod wodą to pomysł prezesa firmy. Sergio Gamberini eksperymentował przez dwa lata, uzyskał patenty na szklarnie, a także pozwolenia od miejscowych władz. Tak założono plantację. Szklarnie zbudowano z pomocą nowoczesnej techniki na dnie morza u wybrzeży włoskiego miasta Noli.

Jak wytłumaczyć to, że sadzonki rosną pod wodą? Okazuje się, że w podwodnych szklarniach fasola, truskawki, bazylia czy sałata mają idealne warunki do rozwoju (temperatura wynosi ok. 26 stopni Celsjusza, wilgotność powietrza utrzymuje się na poziomie 83%, można zaobserwować też duże stężenie dwutlenku węgla, co przyspiesza wzrost roślin). Parująca woda skrapla się i nawadnia sadzonki.

Obecnie władze zezwalają na podwodną uprawę jedynie przez cztery miesiące (od maja do sierpnia). Twórcy tego znakomitego projektu mają jednak nadzieję, że w przyszłości szklarnie będą działać przez cały rok. Jeśli zostaną zebrane odpowiednie środki finansowe, być może uda się założyć takie szklarnie jeszcze w innych miejscach. Specjaliści z Ocean Reef Group zwracają uwagę, że w przyszłości ten pomysł można wykorzystać w tych krajach, w których niesprzyjające warunki utrudniają uprawę roślin.

Źródło tekstu i grafiki: http://swiat.newsweek.pl/podwodne-truskawki-wlosi-uprawiaja-rosliny-na-dnie-morza,artykuly,366524,1.html

|