lip
14

Turcja i turystyka

Turcja staje się obecnie częstym celem wakacyjnych podróży. Trudno się dziwić – bogata historia, wyjątkowa kultura, słoneczna pogoda, wspaniałe jedzenie – to wszystko przyciąga turystów!

Turcja to piękny kraj. Dobrze wiedzą o tym turyści z całego świata, którzy tłumnie przybywają, aby poznać niezwykłą tamtejszą kulturę, zwiedzić ciekawe miejsca, skosztować smakowitych potraw czy po prostu odpocząć na piaszczystej plaży lub w dobrym hotelu. Korzystnych ofert nie brakuje. Obecnie do Turcji kilka razy dziennie latają samoloty czarterowe (dzięki temu podróż wcale nie musi się wiązać ze znacznymi środkami finansowymi). Sezon turystyczny trwa od początku maja do końca października (wówczas temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza, a opady deszczu są rzadkie).

Ci, którzy chcą zapoznać się z turecką kulturą i spędzić urlop na zwiedzaniu, powinni koniecznie pojechać do Stambułu. To najbogatsze pod względem kulturowym miasto w Turcji – o jego licznych atrakcjach turystycznych można przeczytać w przewodnikach. Trzeba pamiętać, że jeśli chce się odwiedzić meczet, przed wejściem należy zdjąć buty, a także okryć głowę i ramiona. Obowiązkowe jest także noszenie długich spodni. Kuchnia Turcji jest również bardzo interesująca – w menu znajdziemy m.in. smakowity kebab, a do picia ajran (napój z wody, jogurtu i soli) czy znakomity sok z czarnej marchwi.

Podczas pobytu w Turcji można zrobić zakupy na bazarach (Kryty Bazar w Stambule ma powierzchnię trzech hektarów i około 3500 sklepików). Jednak trzeba znać elementy tamtejszej kultury sprzedaży – targowanie się należy do dobrego tonu. Jak tłumaczą autorzy blogów podróżniczych, warto udawać pozorny brak zainteresowania, aby w rezultacie zapłacić mniej. Czasem też wystarczy porozmawiać ze sprzedawcą – zdarza się, że w trakcie takiej niezobowiązującej rozmowy obniży on cenę.  

Warto odwiedzić Turcję – to naprawdę interesujące miejsce!

Źródło tekstu i grafiki: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/co-musisz-wiedziec-przed-wyjazdem-do-turcji,173515,1,0.html

|