lip
15

Syrena powraca na polskie drogi

Słynna Syrena, która kiedyś zmotoryzowała Polskę (wyprodukowano ponad pół miliona sztuk tego samochodu) powraca w nowej odsłonie! Prace nad nowoczesnym modelem „Ligea” trwają już od kilku lat.

Syrena stanowi symbol polskiej motoryzacji. Jej prototyp powstał w 1953 roku, a seryjną produkcję rozpoczęto w 1957 roku. W następnych latach pojawiały się kolejne modele. Ostatnie Syreny wyprodukowano w fabryce w Bielsku-Białej w 1983 roku. Od tego czasu stopniowo zaczęły znikać z polskich dróg.  Czym to wytłumaczyć? Te pojazdy często ulegały awariom.

W 2013 roku firma AK Motor International Corporation zawarła z FSO SA umowę regulującą prawa do marki Syrena. Na jej podstawie pierwsza z firm zdobyła możliwość rozwoju, wytwarzania i marketingu nowych Syren. Pojawiły się znakomite projekty nowych modeli, a w Warszawie powstała firma, która miała kierować ich rozwojem w Polsce. Pod koniec czerwca 2015 roku wybitni specjaliści z firmy AK Motor International zaprezentowali pierwsze zdjęcia nowego modelu wersji sportowej samochodu – Syreny Ligea.

Syrena Ligea ma zerwać z tradycją silnika montowanego z przodu. Benzynowy motor będzie zamontowany w środkowej części nadwozia. Auto zostanie również przystosowane do zamontowania silników hybrydowych i elektrycznych. Szczegółowe dane techniczne pozostają tajemnicą firmy. Data i miejsce rozpoczęcia produkcji nowej Syreny nie zostały jeszcze potwierdzone. Wiadomo za to, że w najbliższym czasie zostanie zaprezentowany inny model – Syrena Meluzyna.

Czy Syrena kolejny raz zrewolucjonizuje polską motoryzację? Czas pokaże.

Źródło tekstu i grafiki: http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/syrena-ligea-szykuje-sie-do-powrotu,557426.html

|