lip
17

Najszybszy rower świata

Firma Specialized stworzyła S-Works Venge ViAS – być może najszybszy rower na świecie. Znawcy branży nie kryją entuzjazmu. Co sprawia, że ten pojazd jest wyjątkowy?

S-Works Venge ViAS  – najnowszy znakomity projekt firmy Specialized – może się okazać najszybszym rowerem na świecie. Podobno na dystansie 40 kilometrów potrafi „zaoszczędzić” rowerzyście pięć minut w porównaniu z innymi pojazdami tej samej klasy. Jak to wytłumaczyć? Wybitni konstruktorzy analizowali wpływ każdego z elementów roweru na jego szybkość tak, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki. Aerodynamiczny kształt kół, opon, ramy, kierownicy, położenie hamulców – to wszystko sprawia, że rower stawia jak najmniejszy opór i jest szybki.

A jednak to nie tylko kwestia udogodnień technicznych roweru. Producent przygotował specjalny strój, który dzięki odpowiedniemu dopasowaniu i dodatkom (posiada m.in. rękawy bez ściągacza i długi zamek błyskawiczny), może wpływać na tempo jazdy. Można dokupić również buty z aerodynamiczną podeszwą.  

Rower miał swój debiut podczas tegorocznego wyścigu Tour de France. Obecnie na ten pojazd trzeba przeznaczyć znaczne środki finansowe (sam rower kosztuje 12,5 tys. dolarów, a z pakietem aerodynamicznym – 22,5 tysiąca dolarów).

Źródło tekstu i grafiki: http://technologie.gazeta.pl/internet/

|