lip
22

Krakowski wynalazek pomoże pacjentom

Niedawno wybitni naukowcy z krakowskiego Collegium Medicum opracowali nowatorską metodę wykrywania sepsy. Została ona już doceniona w prestiżowym konkursie „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”.

Naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie opracowali wyjątkową metodę wykrywania sepsy. Pozwala ona na wykrycie w krwi pacjenta grzybów czy bakterii w ciągu kilku godzin – a to oznacza szybszą pomoc i dobranie skutecznego leku. Przy użyciu tej metody można również wykryć zapalenie opon mózgowo rdzeniowych (jeśli jego przyczyną będzie bakteria a nie wirus). Jak tłumaczą naukowcy, aby zyskać pewność odnośnie do skuteczności przepisywanego leku, trzeba dostać podpowiedź od mikrobiologa, który bada skład krwi. Dzięki nowej metodzie taką podpowiedź otrzyma się szybciej.

Z perspektywy pacjenta nic się nie zmienia: pobrana próbka krwi trafia do laboratorium. Tam naukowcy technicznie wyizolują z niej DNA ludzkie i DNA drobnoustrojów, które mogą się znaleźć takiej próbce. Następnie dzięki nowej metodzie szybko będzie można określić, jakie konkretnie bakterie czy wirusy są obecne w krwi. Badanie będzie tylko nieco droższe od standardowego.  

Metoda została już opatentowana, ale jeszcze nie można jej stosować przy diagnozowaniu pacjentów. Nie ma jeszcze certyfikatu poświadczającego, że produkt jest dopuszczony do użytku medycznego. Dopiero sprawdzenie metody na dużej liczbie pacjentów z sepsą zapewni otrzymanie certyfikatu. Pojawili się już przedsiębiorcy zainteresowani tym badaniem.

Warto podkreślić, że to znakomite odkrycie zostało już docenione – metoda wykrywania sepsy wygrała w konkursie „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”. Nagroda ma charakter finansowy – laureaci otrzymali 30 tys. zł., zapewniono też kampanię reklamową o wartości 50 tys. zł.

Źródło tekstu i grafiki: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,405461,krakowski-wynalazek-pomoze-szybko-wykryc-sepse.html

|