lip
28

Skacząca maszyna – nowy typ robota

Wybitni inżynierowie z Harvardu stworzyli skaczącego robota. Połączono sztywny mechanizm z częściami miękkimi. W rezultacie powstała maszyna mniej skomplikowana niż tradycyjny robot, ale bardzo sprawna.

Skaczący robot to znakomity wynalazek amerykańskich inżynierów z Harvardu. Swoje doświadczenia przy realizacji tego projektu opisali na łamach artykułu w magazynie naukowym „Science”. Robot przypomina gumową zabawkę. Podstawowy moduł (zasilanie i sterowanie) jest sztywny, ale chroniony przez miękką osłonę. Pozostałe części robota to „miękkie” ciało i pneumatyczne nogi. Maszyna potrafi skakać sześć razy wyżej niż wynosi jej wysokość. Jak to wytłumaczyć? Nogi są wypełniane butanem i tlenem z niewielkich zbiorników. Gdy następuje zapalenie mieszanki, gaz katapultuje robota w powietrze.

Ta maszyna to pierwszy krok w kierunku nowej generacji robotów – będą one mogły kiedyś zastąpić tradycyjne, skomplikowane technicznie, ciężkie roboty przemysłowe. Nowy wynalazek nie jest może tak precyzyjny i wydajny, ale brak przesuwnych części (tradycyjnych „stawów”) jest jego niewątpliwym atutem. Według badaczy ten robot świetnie się sprawdzi w pracy w trudnych warunkach. Jego korpus został wydrukowany podczas jednej sesji w drukarce 3D z użyciem różnych materiałów w dziewięciu warstwach.

Naukowcy dążą do tego, aby stworzyć całkowicie miękkie roboty. A jednak takie maszyny z pewnych względów i tak są wyposażone w sztywne części (np. baterie, elektronikę sterującą). Skaczący robot prezentuje sposób zintegrowania sztywnych elementów z miękkim „ciałem”. Czy ten typ maszyn się upowszechni i zrewolucjonizuje nowoczesną technikę? Czas pokaże.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.rp.pl/artykul/55385,1214712-Skaczacy-robot.html

|