lip
29

Nagroda dla Adama Zagajewskiego

Adam Zagajewski, wybitny polski pisarz i tłumacz, otrzymał Premio Internazionale alla Carriera – prestiżową międzynarodową nagrodę za całokształt twórczości poetyckiej. Przyznanie tego wyróżnienia to jedno z największych wydarzeń kulturalnych we Włoszech.

Nagroda jest przyznawana co dwa lata od 2005 roku. Ustanowiono ją z inicjatywy poetki Marielli Cerutti Marocco jako manifest, który miał na celu ożywienie współczesnej poezji. Początkowo honorowano ją tylko młodych twórców. Od drugiej edycji nagrodę przyznaje się w trzech kategoriach:

Premio Poesia Giovane – nagroda dla młodych włoskich poetów, urodzonych po 1 stycznia 1980 roku;
Premio Poesia Edita – nagroda za tomik wierszy dla poety włoskiego;
Premio Internazionale alla Carriera – nagroda za życiowe dokonania poety zagranicznego, pod warunkiem, że jego prace były tłumaczone na język włoski. Właśnie w tej kategorii nagrodzono Adama Zagajewskiego.

Dotychczas we Włoszech ukazało się kilka znakomitych książek Adama Zagajewskiego: Tradimento (w tłumaczeniu Valentiny Paris), La ragazzina di Vermeer: e altri versi (w przekładzie Paola Malavasi). Dalla vita degli oggetti (tłumaczyła Krystyna Jaworska) oraz L’ordinario e il sublime. Due saggi sulla cultura contemporanea (przełożył Alessandro Amenta). Zagajewski to pierwszy Polak, który otrzymał tę nagrodę. W poprzednich edycjach nagrodzono m.in. Marka Stranda z USA, irlandzkiego poetę Seamusa Heaneya oraz Michael Krüger z Niemiec.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,33535,zagajewski-nagrodzony-we-wloszech.html

|