lip
31

O kuchni azjatyckiej

Vicky Lau została uznana przez Michelina za najlepszą szefową kuchni w Azji w 2015 roku. Jak sama mówi w wywiadzie, dziś w kuchni liczą się przede wszystkim zdrowie i prostota. To dlatego kuchnia Azji zdobywa coraz większą popularność w Europie i Ameryce.

Vicky Lau, właścicielka Tate Dinning Room & Bar w Hongkongu – którą Michelin uznał za najlepszą szefową kuchni w Azji w 2015 r. – stwierdza, że popularność azjatyckiej kuchni to z jednej strony kwestia globalizacji, dzięki której ludzie z Zachodu mają szansę skosztować potraw kuchni chińskiej, japońskiej, wietnamskiej, a także poznać znakomite smaki Kambodży, Borneo czy Filipin.

Modę na potrawy z tych regionów można wytłumaczyć również zaletami azjatyckiej kuchni opartej na roślinach, raczej prostej i bardzo różnorodnej jeśli idzie o przyprawy. Dzięki temu można ją odkrywać ciągle na nowo. Nie bez znaczenia jest tutaj również wzrastająca liczba osób przechodzących na dietę wegetariańską i wegańską. Azjatyckie dania rzadko zawierają laktozę, mięso też nie jest niezbędne, często zastępuje się je np. tofu.

Vicky Lau sądzi, że w najbliższych latach większą wagę będzie się przykładać do składników i samej sztuki gotowania. Przewiduje, że w menu restauracji coraz więcej będzie dań kuchni koreańskiej. Według niej konsumenci z poszczególnych krajów postawią na kuchnie narodowe, ale potrawy będą przyrządzane bardziej nowocześnie i w stylu eko.

Źródło tekstu i grafiki: http://stylzycia.newsweek.pl/vicky-lau-uznana-przez-michelina-za-najlepsza-szefowa-kuchni-w-azji,artykuly,367151,1.html

|