sie
3

Największy samolot-amfibia na świecie

W Chinach rozpoczął się montaż największego samolotu-amfibii na świecie. Chińskie władze przeznaczą ten wyjątkowy model również na eksport.

Po raz pierwszy potwierdzono prace nad samolotem-amfibią AG-600 zwanym Jiaolong (co można przetłumaczyć jako: Wodny Smok). Jak twierdzą wybitni konstruktorzy, ma być to największa tego typu maszyna na świecie. Będzie napędzana czterema silnikami turbośmigłowymi. Całkowita masa startowa ma wynosić od 53 do 60 ton. Pojazd jest wyposażony w wysuwane podwozie, więc będzie technicznie zdolny nie tylko do lądowania na lądzie, ale także w wodzie. Do jego potencjalnych zadań będzie należał transport dużych ładunków na terenach wyspiarskich, gaszenie pożarów z powietrza, a także prowadzenie misji poszukiwawczo-ratowniczych. Specjaliści zwracają uwagę na jego potencjał wojskowy.

Ten znakomity model ma zrewolucjonizować światowy rynek i wpłynąć na rozwój przemysłu, ponieważ jego parametry są lepsze niż w przypadku jakiejkolwiek innej maszyny. Chińskie władze poinformowały, że złożono zamówienie na 17 olbrzymich samolotów-amfibii. Jak szacują, w ciągu najbliższych piętnastu lat, wielkość zamówienia może wzrosnąć do stu sztuk. Jiaolong jest przeznaczony również na eksport.

Pierwszy egzemplarz ma być gotowy jeszcze w tym roku. Jego dziewiczy lot zaplanowano na połowę 2016 r.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/samolot-amfibia-powstaje-w-chinach,562679.html

|