sie
9

Ekologiczny dom z gliny i słomy

W Potoczkach obok Kłodzka młodzi architekci realizują wyjątkowy projekt. Stworzyli dom ekologiczny, zgodny z ideami projektowania zrównoważonego, a przy tym nowoczesny w formie i atrakcyjny wizualnie.

Wybitni architekci – Weronika Siwiec, Anka Zawadzka i Jan Dowgiałło postanowili zbudować ekologiczny dom ze słomy i gliny, zgodny z nowoczesnym designem. Chcą pokazać, że takie budownictwo nie musi być ograniczone. Zespół stworzył znakomity projekt jednorodzinnego domu przeznaczonego dla dwóch osób do całorocznego zamieszkania.  

Budynek (wizualizacja na zdj.) przypomina nieco zdeformowany prostopadłościan. Dzięki podniesieniu jednej z jego krawędzi, powstał spadzisty dach, a we wnętrzu znalazło się miejsce na antresolę z sypialnią. Parter przeznaczono na kuchnię połączoną z częścią dzienną, łazienkę, toaletę i taras. Dom wykonano z dostępnych lokalnie ekologicznych materiałów. Drewnianą ramową konstrukcję oparto na kamiennych blokach. Przestrzenie wewnątrz ramy zostały wypełnione kostkami sprasowanej słomy (jak twierdzą architekci, jest to fantastyczny materiał budowlany – łatwo dostępny szybki w budowie, ekonomiczny, dobrze izoluje). Całość będzie wykończona naturalnym glinianym tynkiem.  Ponadto wykorzystano wełnę drzewną i konopie przemysłowe, a także deski z pobliskiego tartaku.  

Jak tłumaczą pomysłodawcy, dodatkowym atutem projektu jest idea wspólnego działania. Budowa ma nie tylko doprowadzić do powstania domu, ale także zintegrować społeczność i spopularyzować wiedzę na temat ekologicznego budownictwa. Prace budowlane są prowadzone w formie warsztatów, aby można było samodzielnie postawić taki budynek.

Ten niezwykły projekt może zapowiadać przemiany i rozwój budownictwa ekologicznego.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.bryla.pl/bryla/1,85301,18439547,ekologiczny-dom-jednorodzinny-moze-byc-ladny-i-nowoczesny-budowa.html

|